Facebook Şantaj

Facebook şantaj, sosyal medya platformları arasında kullanıcıları en geniş kitleye yayılan Facebook uygulamasıyla şantajcıların mağdurlara ulaştığı şantaj türü olarak karşımıza çıkıyor. Bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilen diğer tüm şantaj türleri gibi Facebook şantajda da genellikle şantajcılar tarafından oluşturulan sahte kadın profilleri ile kişilerin kandırılıp mağdur edildiğini görüyoruz.

Etkilerinin binlerce kişiyi zarara uğrattığı bu şantaj türünün işleniş şekline, alınabilecek önlemlere, Facebook şantaj suçuna karşı yapılabileceklere ve konu hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere gelin bir göz atalım.

Facebook Üzerinden Yapılan Şantaj

Instagram şantaj, Whatsapp şantaj, Skype şantaj ve diğer tüm sosyal medya uygulamaları üzerinden gerçekleşen şantaj suçuna baktığımızda gördüğümüz şantaj suçunun işleniş şekline Facebook şantajda da rastlıyoruz. Facebook hesaplarında herkese açık olarak paylaşılan eğitim durumu, medeni hal, yaş, cinsiyet gibi bilgiler şantajcılar tarafından sıkı takip altına alınıp farklı gelir ve eğitim düzeyindeki bireylerin hesapları öncelikle kontrol ediliyor.

Arkadaşlık isteklerinin kabul edilmesiyle mağdurların paylaşımlarından sosyal çevresinde, ailesinde bulunan bireyler şantajcılar tarafından tespit ediliyor. Sonrasında Facebook iletişim kanalı olan Messenger üzerinden seviyeli ve güven veren bir arkadaşlık ilişkisi kurulmaya çalışılıyor. Nispeten uzunca bir süre sadece seviyeli bir ilişki kuran şantajcılar mağdurun güvenini kazandıktan sonra, mağdurun içinde bulunduğu duygusal boşluktan da faydalanarak ilişkiyi özel bir seviyeye getirip mağdurdan cinsel içerik paylaşmasını istiyor ve ikna ediyor.

Özel görüntülerin paylaşılmasıyla beraber, Facebook paylaşımlarından ve arkadaş listesinden tespit edilen kişiler ile bu görüntülerin paylaşılacağına ilişkin tehditler başlıyor. Bu tehditlerle beraber mağdurdan yüksek miktarlarda paraların istendiğini, verilen ilk taviz ve yapılan ödemeyle beraber ise miktarın sürekli arttığını ve taleplerin asla son bulmadığını görüyoruz.

Facebook Şantaja Karşı Alınabilecek Önlemler

Yukarıda saydığımız sosyal medya uygulamaları üzerinden işlenen tüm bu şantaj suçu türlerinden korunma yolları da yine benzerlik gösteriyor. Korunma yollarının ana mantığı, sosyal medya hesaplarında gizliliği sağlayabilmekten geçiyor. Özel yaşama ait içeriklerin, bilgilerin bu mecralarda paylaşımı, hesapların herkese açık olacak şekilde kullanılması, gerçek hayatta tanınmayan kişiler tarafından gelen arkadaşlık, takip ve mesaj isteklerinin kabul edilmesi yapılan başlıca hatalardan.

Farklı cinsiyetteki, tanınmayan hesaplardan gelen mesaj ve arkadaşlık isteklerinin her zaman bir tehdit unsuru barındırdığını unutmamakta fayda bulunuyor. Özel yaşama ait içeriklerin, görsel ve videoların yalnızca gerçek hayatta tanınan ve güven duyulan kişiler ile belli sınırlar içinde kısıtlı olarak paylaşımı alabileceğimiz en önemli önlemlerin başında geliyor.

Facebook Şantajdan Kurtulma Yolları

Facebook şantaj ve Messenger şantaj olarak da adlandırdığımız, şantajcıların mağdurlara Facebook hesapları üzerinden ulaştığı şantaj suçunda profesyonel bir ekipten destek almak ihtiyacının zaruri olduğunu görüyoruz. Bu şantaj suçlarında karşılaştığımız hata zincirinin ilk kısmını yapılan şantaja taviz vermek oluşturuyor.

Facebook şantaj suçu faillerinin mağdurların özel görüntülerini sosyal çevresi ile paylaşmakla tehdit edip para istemesi sonucunda mağdurların panik halinde yapılan şantaja taviz vermesiyle parayı göndermesi en büyük yanlış olarak değerlendiriliyor. İstenilen paranın gönderilmesiyle beraber tehditler artarak devam ettiğini ve bununla birlikte istenilen paranın miktarı da her seferinde arttığını görüyoruz.

Burada yapılması gereken şey, yapılan şantaja asla taviz vermeyerek yasal süreci başlatmak ve itibarınızın korunması adına profesyonel bir ekipten destek almaktır. Daha önce şantajla karşı karşıya kalmamış kişilerin bu süreçte şantajcılarla profesyonel şekilde süreci yürütmesi ne yazık ki mümkün olamamakta ve şantaja uğrayan kişilerin büyük kayıplarla mağdur edildiği görülmektedir.

Topo Hukuk Bürosu Facebook Şantaj Desteği

Facebook şantaj çetesi tarafından binlerce insanın mağdur edildiği Facebook şantaj, Messenger şantaj suçları sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan bilişim suçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üzerindeki Facebook kullanıcı sayısının ciddi oranda fazla olması, bu uygulama kullanıcılarını da aynı oranda şantaj riski ile karşı karşıya bırakıyor. Facebook uygulamasının kullanıcılara sunduğu veri paylaşım hizmetleri ve Messenger uygulaması ile gerçekleştirilebilen sesli, görüntülü sohbet imkanı sayesinde bu iki uygulama şantajcılar için ilk tercih edilen mecralar arasına giriyor.

Somut olay ve mağdur sayısı bu denli olan ve bu sayıların her geçen gün artmaya devam ettiği Facebook şantaj suçunda Topo Hukuk Bürosu’nun alanında uzman hukuk ve teknoloji departmanları ekibi olarak bu suçtan mağdur olan kişilere hem yürütülmesi gereken yasal prosedür sürecinde sağladığımız hukuki destek ile hem de itibarın korunması konusunda sağladığımız teknolojik destek ile Facebook şantaj suçu mağdurlarına nitelikli hizmet vermekteyiz.

Topo Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize yasal süreçte vermiş olduğumuz hukuki desteğin yanında, teknoloji departmanımızın uzun yıllardır Facebook şantaj mağdurların itibarlarını koruyabilmek adına alanında sağlamış teknolojik hizmetten faydalanmak, yasal prosedürün takip edilmesi, kişisel hakların korunmasının yanında itibarınızın da korunması adına destek almak, Instagram şantaj konusu detaylı bilgi edinmek ya da büromuzun hukuk ve teknoloji departmanlarında hizmet veren, alanında uzman ekibimizle iletişime geçmek için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Facebook’ta yayınlanan fotoğrafları kullanmak suç mu?

Facebook uygulaması niteliği itibarıyla kullanıcılara ilişkin verilerin paylaşıldığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama üzerinde yapılan paylaşımlar da kişisel veri olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, bu verilerin sahibinin izni alınmaksızın kullanılması, paylaşılması suç oluşturacaktır.

2. Facebook şantaj nasıl ispat edilir?

Facebook şantaj suçuna uğrayan kişilerin, başlatılan yasal süreci en etkili şekilde yürütebilmeleri açısından yapılan şantajın ispatı önem arz etmektedir. Bu noktada, Facebook şantaj suçu failiyle yapılan konuşmaları, mesajları kaydetmek, karşı tarafa herhangi bir ödeme yapılmışsa bu ödemeye ilişkin makbuz, dekont vb. belgeleri saklamak şantajın ispatı konusunda yarar sağlayacaktır.

3. Facebook şantajdan şikayet formu ile kurtulabilir miyim?

Facebook uygulamasının kullanıcılara sunduğu hizmetlerden bir tanesi de şikayet prosedürüdür. Uygulamanın kullanıcılar tarafından kötüye kullanılması sonucu zarara uğrayan hesap sahipleri bu şikayet formunu doldurarak hesaplarını bir noktaya kadar koruyabilirler. Yalnız, bu koruma Facebook şantajı önleme ve etkilerinden kurtulma açısından kesinlikle yeterli değildir. Muhakkak profesyonel bir ekipten yasal, teknolojik destek almak gerekecektir.