İngiltere’de Şirket Açma Maliyeti

İngiltere’de şirket açma maliyeti, burada şirket kurmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Şirket kurulumunda maliyet tutarları kurulacak şirketin yapısına, bölgeye, şirket kurmak için alınmış olan vizenin türüne, vb. bazı diğer değişkenlere göre farklılık gösterebiliyor.

Şirket kurabilmenin ön şartlarından olan vize, İngiltere’de şirket açma maliyeti hususunu etkileyen durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Girişimci vizesi, start-up vizesi, şirket temsilcisi vizeleri maliyetleri ilk defa vize alınması ve mevcut vizenin değiştirilmesine göre farklılık göstermekle beraber bu tutar genellikle 300-1200 Sterlin arasında olmakta. Bununla birlikte, vize alırken zorunlu tutulan sağlık katkı payı ödenmelidir. Sağlık katkı payı da vize türüne göre değişiklik gösterip, yaklaşık olarak 400-600 Sterlin arasında değişmektedir.

Tercih edilen şirket türünün bir şahıs şirketi ya da sermaye şirketi olması maliyet hususunda fark yaratan en önemli ayırımlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’de, sınırlı sorumluluk ortaklığı (Limited Liability Partnership LLP), kamu limited şirketi (Public Limited Company PLC), garantili özel limited şirket (Private Limited Company by Guarantee), hisse bazında özel limited şirket (Private Limited Company By Shares), özel sınırsız şirket (Private Unlimited Company), şahıs şirketi (Sole Trader) gibi çeşitli türlerde şirketlerin kurulması mümkündür. Sermaye şirketlerinin kurlumu sırasında, bu şirketlerin yapısı gereği belirli bir sermaye ile kurulmaları şartı aranıyor. Sermaye şirketlerinin aksine, şahıs şirketlerinde ise böyle bir zorunluluğun getirilmediğini görüyoruz.

İngiltere’de Şahıs Şirketi Açma Maliyeti Ne Kadar?

Şirket türü olarak şahıs şirketini seçtiyseniz, HRMC’a kaydolmanız gerekmeyeceğinden ekstradan bir ödeme yapmanız beklenmemektedir. Bununla birlikte, şahıs şirketi kurmayı düşünen kişiler tarafından oldukça karmaşık olarak görünen yasal prosedürde, İngiltere’de şirket açma maliyeti hususunda gözden kaçabilecek bazı detaylar mevcuttur. Şirket kurulumunu doğru ve eksiksiz yapabilmek, sonradan yasal anlamda bir problemle karşı karşıya kalmamak için, kurulumda istenen vergiler ve yapılması gereken ödemelere dikkat etmek gerekmektedir.

İşte bu noktada, şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin genellikle işinde uzman bir ekipten yardım aldığını görüyoruz. Topo Hukuk Bürosu olarak uzun yılardır İngiltere’de şahıs şirketi açmak isteyen kişilere uzman ekibimiz ile yardımcı olmaktayız. Konu hakkında bir uzman desteğine ihtiyaç duymanız halinde ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sole trader olarak da bilinen şahıs şirketleri, bu şirket türünün kurulum prosedürü ve ihtiyacınız olan diğer bilgiler için “İngiltere Şahıs Şirketi” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

İngiltere’de Limited Şirket Açma Maliyeti

Limited şirket bir sermaye şirketi türü olduğundan, şahıs şirketlerinden farklı bir uygulama ile karşılaşmaktayız. Kamu Limited şirket (halka açık limited şirket) ve özel limited şirketlerde bir ayrıma gidilmektedir. Kamu limited şirket (halka açık limited şirket) kurulumu için, İngiltere’de şirket açma maliyeti açısından minimum 50.000 GBP sermaye belirlenmiştir ve bu tutarın %25’inin şirketin kuruluşu sırasında ödenmiş olması gerekmektedir. Özel limited şirket için ise herhangi bir asgari sermaye tutarı belirlemesi yapılmamıştır. 1 Sterlin sermaye ile özel limited şirket kurulumu mümkün kılınmaktadır. Bu durum özel limited şirketleri, şahıs şirketlerinden sonra en çok tercih edilen şirket yapısı olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Sermaye şirketlerinin geçerli şekilde kurulabilmesi için belirlenen asgari sermaye tutarlarının yanında, kurulum sırasında veya sonrasında ödenmesi gereken çeşitli vergiler, masraflar bulunmaktadır. Bu ödemelerin aksatılmadan yapılması yasal prosedür açısından önem arz etmektedir. Bununla beraber şirket kurulum süreci çoğu zaman profesyonel olmayan kişiler tarafından yönetilmektedir ve sürecin bu kişiler tarafından yönetilmesiyle, ödenmesi gereken masraf ve vergilerde eksiklik yapılıp kurulan şirket geçerli olan kurulamamaktadır.

Topo Hukuk Bürosu’nun İngiltere’de şirket kurma konusunda hizmet veren ekibinden kurmak istediğiniz şirketin tüm yasal işlemlerinde ve tamamlanması gereken prosedürde destek alabilirsiniz. Bir uzmandan destek almak bu süreci sizin açınızdan çok daha kolay ve sağlıklı yapacaktır.

Uzman bir ekipten destek almanın verdiği konfor ve güvenin yanında, İngiltere’de şirket açma maliyeti konusunda da şirket açacak kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Şirket açmak isteyen kişiler, yasal prosedüre göre tamamlanması gereken işlemlerin yapılmaması, ödenmesi gereken masrafların unutulması sonucu şirketlerin geçerli şekilde kurulamamasıyla karşı karşıya kalmakta. Tüm bu risklerden uzak şekilde şirket kurmak için Topo Hukuk Bürosu’nun alanında uzman ekibinden destek bilgi ve destek almak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

1. İngiltere’de şirket açma maliyeti düşürülebilir mi?

İngiltere’de şirket açma maliyeti seçilen şirketin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda ayrıntılı şekilde izah edildiği şekilde, kurulacak şirketin kamu limited şirket olması, İngiltere’de şirket açma maliyeti açısından problem yaratabilir. Diğer şirket türlerine baktığımızda ise herhangi bir minimum sermaye öngörülmediğinden bu şirket türleri açısından İngiltere’de şirket açma maliyeti düşüktür.

2. İngiltere’de şirket kurmak için banka hesabı açmak gerekli midir?

Şirketin kurulumundan sonra ödeme yapabilmek ve ödeme alabilmek açısından banka hesabı açma zorunluluğu doğabilmektedir. Yabancıların İngiltere’de banka hesabı açabilmeleri için çeşitli yollar öngörülmüştür. Konu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3. Yatırımcı vizesi ile İngiltere’de şirket açma maliyeti ne kadar?

Tier 1 yatırımcı vizesi ile İngiltere’de şirket açma maliyeti diğer vize türlerine göre yüksek belirlenmiştir. Bu vize türüne başvurmak isteyen kişinin  £ 2.000.000 tutarında sermaye yatırımı yapması beklenmektedir.