İngiltere Şahıs Şirketi

İngiltere şahıs şirketi kurmak son zamanlarda girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği yollardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’nin gelişmiş ekonomisi, şirket sahiplerine sunulan fırsatlar İngiltere’yi yabancılar tarafından en çok tercih edilen ülkeler listesinin başında getiriyor. İngiltere’de şirket kurmanın birçok Avrupa ülkesine kıyasla çok daha kısa sürmesinin İngiltere’ye olan ilgiyi arttırdığını görüyoruz.

Şahıs şirketlerinde, şirket kurucusu ve sahibinin iş yükünü ve sorumluluğu tek başına üstlendiği basit bir iş yapısı ile karşılaşmaktayız. Şahıs şirketi sahibi şirketten elde edilen tüm kara sahip olmakla beraber ve zarardan da birinci dereceden tümüyle sorumluluk yaratmakta.

Bu makalede, İngiltere şahıs şirketi konusu hakkında ihtiyacınız olan tüm konulara değinmiş olacağız. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

İngiltere Şahıs Şirketi Nedir?

İngiltere şahıs şirketi, sole trader olarak da bilinen, işin bireysel olarak yönetildiği, meslek sahibi bireylerin tercih ettiği şirket türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiltere şahıs şirketi kurulabilmesi için öncelikle başvuran kişinin bir vizesi bulunmalıdır. İngiltere’den alınabilecek vizeler çeşitli olup bu noktada size en uygun vize türüne başvurabilirsiniz.

İngiltere şahıs şirketi, sahiplerinin ödenmesi gereken vergiler ödendikten sonra arda kalan karın tamamına bireysel olarak sahip olması ve ortaya çıkan zararların tümünden de bireysel olarak sorumlu olmasıyla sermaye şirket yapılarından ayrılmaktadır. Bu basit iş yapısı ticaret hayatına yeni giren kişiler açısından oldukça kolay algılanabilir ve sürdürülebilir olarak nitelendirilmektedir. İşte tam da bu sebeplerden ötürü oldukça tercih edilen bir şirket türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şahıs şirketlerini bireysel çalışan olarak tanımladığımız self-employee ile karıştırmamak önem arz ediyor. Sole trader dediğimizde karşımıza bireysel çalışan olmanın ötesinde basit bir şirket yapısı çıkmakta.

İngiltere Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

İngiltere şahıs şirketi kurma konusunda karşımıza çıkan en büyük avantajlar vergi, şirketin kurulum süreci ve basit iş yapısı şeklinde sıralanabilir. Yukarıda da değinildiği üzere, sole trader olarak adlandırdığımız şahıs şirketlerinde basit bir iş yapısı ile karşılaşmaktayız. Şahıs şirketinin kurucusu ve şirket yöneticisi pozisyonları aynı kişi üzerinden yürütülmektedir. Bu itibarla, şirketin kar ve zararı da tümüyle şahıs şirketinin sahibinin sayılmaktadır. Aynı şekilde, şahıs şirketi sahibi işin yürütülmesi için lazım gelen tüm ekipmanlarının tedarik edilmesi konusunda da sorumludur.

İngiltere şahıs şirketi kurmanın bir diğer avantajlı yanı, ödenen vergi oranlarında karşımıza çıkmaktadır. Şirketin kurulumu ve işleyişi sırasında ödenmesi gereken gelir vergisi ve ulusal vergi haricinde katma değer vergisi yükümlüsü olabilmek için şirket faaliyetlerinden elde edilen kazancın yıl sonuna kadar 85.000 pound üzerinde olması gerekmektedir. Bu durum meslek sahiplerine oldukça kolay bir uygulama sağlamaktadır.

İngiltere şahıs şirketi kuran kişilerin fayda sağladığı avantajlardan biri de şirketin kurulum sürecinin son derece kolay ve hızlı uygulanabilir bir prosedüre tabi olmasıdır. Şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerden yapmaları beklenen işlemleri ayrı bir başlık altında gelin detaylı şekilde inceleyelim.

İngiltere Şahıs Şirketi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

İngiltere şahıs şirketi kurmak için atmanız gereken ilk adım bu iş modelinin size uygun olup olmadığına karar vermektir. Şahıs şirketi olarak sisteme kaydolduktan sonra limited, komandit şirket gibi unvanları kullanamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Bu noktada yaptığınız işin, niteliği gereği limited vb. şirket yapılarını gerektirmemesine dikkat edilmelidir.

Şahıs şirketinin yaptığınız iş tanımına en uygun olan şirket türü olduğu konusunda kararlı iseniz, atmanız gereken bir diğer adım, şirketin adına karar vermek olacaktır. Bu noktada, kendi adınızla ticaret yapabileceğiniz gibi şirketinize bir isim de verebilirsiniz. Bu isim, faturalar, belgeler gibi resmi evrak üzerinde kullanılacaktır. Şirket adına karar verirken uymanız gereken bazı kurallara gov.uk resmi adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunlar yanında, serbest tüccar olarak kurulum yapmak için, HMRC’ye Self Assestment olarak anılan, öz değerlendirme yoluyla vergi ödediğinizi bildirmeniz gerekecektir. Bu açıdan, her yıl düzenli olarak vergi beyannamesi vermeniz beklenmektedir. Bu beyannameyi resmi sistem üzerinden online olarak sunabilme kolaylığı da getirilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. İngiltere’ye gitmeden şirket kurmak mümkün mü?

İngiltere online şirket kurmak bazı koşulların sağlanması halinde mümkündür. Şirket kurma prosedürünün İngiltere’ye gitmeden yürütülebilmesi için yabancıların İngiltere’de adres göstermesi gerekmektedir. Adres bulundurma ve gösterme işlemleri dahil olmak üzere İngiltere’de online şirket kurmak için gereken tüm süreci online yürütebilmek için Topo Hukuk Bürosu‘nun alanında uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

2. İngiltere’de şirket açma maliyeti nedir?

İngiltere’de şirket açma maliyeti tercih edilen şirketin türüne, başvurulan vize türüne ve diğer faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için “İngiltere’de Şirket Açma Maliyeti” başlıklı makalemizi okuyabilir ya da ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

3. İngiltere’de kurulabilecek şirket türleri nelerdir?

İngiltere’de kurulabilecek çeşitli şirket türleri bulunmaktadır. Bu şirket türleri, sole-trader olarak anılan İngiltere şahıs şirketi, kamu limited şirketi, özel limited şirket ve sınırlı sorumluluk ortaklığı olarak sıralanabilir.