Whatsapp Şantaj

Whatsapp şantaj, tehdit suçunun özel bir görünüm şekli olarak ortaya çıkan şantajın sosyal medya uygulamalarından Whatsapp üzerinden yapılan görüşmeler sonucu işlenmesiyle ortaya çıkan bir suç tipidir. Bu şantaj suçunda da bu suç türünün Skype şantaj, Instagram şantaj, Facebook Şantaj suçlarında olduğu gibi sosyal medya hesapları üzerinden iletişimin sağlandığını görüyoruz.

Whatsapp şantaj suçunun işleniş şekli, bu suç türü ile karşı karşıya kalan kişilerin yapması gerekenler, Whatsapp şantaj suçundan korunmak için alabileceğimiz tedbirler çoğu noktada benzerlik göstermekteyse de bazı özellikler bakımından ayırmaktayız.

Bu makalede konuya ilişkin olarak ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilerden bahsediyor olacağız. Konu hakkında detaylı bilgi almak için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Whatsapp Şantaj Suçunun İşlenme Şekli

Whatsapp şantaj suçunda suç faillerinin, diğer şantaj suçu türlerinde gördüğümüz gibi genellikle sosyal medya uygulamaları üzerinden mağdurlarla iletişime geçmesiyle suçun işlenmeye başladığını görüyoruz.

Çeşitli sosyal medya uygulamaları üzerinden mağdurlarla iletişime geçen Whatsapp şantaj suçu failleri, belli bir süre sonunda daha iyi ve kolay bir iletişim vaadiyle mağdurların kişisel cep numaraları üzerinden iletişim kuracakları Whatsapp uygulamasına geçmeyi teklif ediyorlar.

Uygulamanın niteliği gereği ses, video, görüntü paylaşımının yapılabilmesi, sesli, ve görüntülü aramanın mümkün olması, bunlarla birlikte, paylaşılan bu kişisel verilen karşı tarafça depolanabilir olması Whatsapp üzerinden işlenen şantaj suçunun sıklıkla karşımıza çıkmasına sebep olmaktadır.

Mağdur ile Whatsapp üzerinden iletişime geçen suçun faili bir müddet sonra mağdurdan özel görüntü, video, görüntülü konuşma talep etmektedir. Bu görüntülerin kaydedilmesinden sonra ise şantaj suçunun icrasının başladığını görüyoruz.

Whatsapp şantaj suçu failleri, mağdurların özel görüntülerini kaydedip bunları ifşa edeceklerini, mağdurun yakınları ile paylaşacaklarını söyleyerek belli bir miktar para istemektedirler. Faillerin kullandığı hesaplar sahte olduğu için banka hesabına havale yerine Western Union gibi yöntemlerle bu paraların ödenmesini talep ettiklerini görüyoruz.

Whatsapp Şantaj Suçundan Kurtulmanın Yolları

Yukarıda da bahsedildiği üzere, Whatsapp şantaj suçunda, suçun failinin diğer sosyal medya uygulamaları üzerinden ulaştığı ve iletişim kurduğu mağdurlarla Whatsapp uygulaması üzerinden sesli, görüntülü görüşmeler yaptığını ve bu görüşmelerde kaydedilen özel görüntülerin kullanılarak mağdurdan belli bir miktarda para istediğini görüyoruz.

Diğer şantaj suçu türlerinde olduğu gibi bu şantaj türünden de kurtulmanın en önemli noktası suçun failine taviz vermemek ve yapılan şantaja sessiz kalmayıp istenen belli miktardaki parayı ödememektir. Mağdurların özel görüntülerinin ifşa olmaması için Western Union gibi sistemler aracılığıyla istenen parayı göndermeleri sonucunda faillerin tekrar tekrar daha yüksek meblağda para istediğini görüyoruz. Burada, Whatsapp suçu faillerine verilen ilk tavizin mağdur aleyhine sonuçlar doğurduğu aşikar.

Bunun yanında, diğer tüm şantaj suçlarında da söylediğimiz gibi, Whatsapp şantaj suçundan da korunmanın en etkili yolu alacağınız tedbirler ile bu suçu işleyen kişilere fırsat vermemektir. Bu noktada, sosyal medya hesaplarınızda gerçek hayatta tanımadığınız kişilerin bulunmaması, telefon numarası gibi kişisel bilgilerin yabancılarla paylaşılmaması büyük önem arz ediyor. Tüm bunlar haricinde, Whatsapp şantaj suçunda, kişisel Şantaj suçunu önlemek için alabileceğiniz tedbirler hakkında detaylı bilgi için konu hakkında yazılan, “Şantajdan Nasıl Kurtulurum” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosu Whatsapp Şantaj Hizmeti

Çeşitli şantaj suçu türleriyle karşılaştığımız bu dönemde, kişilerin sıklıkla mağdur edildiği sosyal medya platformlarından bir tanesinin de Whatsapp olduğunu görüyoruz. Toplum arasında Whatsapp şantaj olarak da anılan bu şantaj türü, Whatsapp uygulamasının kullanıcılara sunduğu hizmetler dolayısıyla suçun failleri tarafından oldukça sık tercih edilmekte. Uygulamanın kullanıcılara sunduğu, görüntülü, sesli arama, video, görüntü, ses paylaşımı gibi hizmetler uygulama üzerinden yapılan şantajı çok daha kolay kılarak mağdur sayısını ciddi oranda arttırıyor.

Her geçen gün sayısız şikayetin yapıldığı bu suç türünde Topo Hukuk Bürosu olarak hem yürütülmesi gereken yasal prosedür sürecinde sağladığımız hukuki destek ile hem de itibarın korunması konusunda sağladığımız teknolojik destek ile şantaj suçu mağdurlarına hizmet vermekteyiz.

Topo Hukuk Bürosu’nun Whatsapp şantaj suçu mağdurlarına sağlamış olduğu hukuki ve teknolojik destekten faydalanmak, konu hakkında detaylı bilgi almak ya da büromuzun hukuk ve teknoloji departmanlarında hizmet veren, alanında uzman ekibimizle iletişime geçmek için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Whatsapp mesajlarını kaydetmek suç mu?

Whatsapp uygulaması üzerinde taraflar arasında geçen özel konuşmaların ve mesajlaşmaların ekran kayıtlarının yine taraflarca alınması tek başına bir suç oluşturmayacaktır. Özel hayata ilişkin olan bu verilerin üçüncü kişilerle paylaşılması durumunda, suçun diğer unsurlarının da varlığı halinde özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu söz konusu olabilecektir.

2. Whatsapp şantajı önlemek için nasıl tedbirler alınabilir?

Whatsapp hattınızın yabancılarla paylaşılmaması bu suç türünden korunmanın en etkili yoludur. Bunun yanında kişisel hesaplarınızı çift adımlı doğrulama ile koruma altına alarak da Whatsapp şantaj faillerinin zararlarından kendinizi koruyabilirsiniz.

3. Whatsapp şantaj şikayetleri nereye yapılır?

Whatsapp uygulaması, uygulamanın kullanıcılara sunduğu hizmetlerin kötü niyetle kullanılması halinde başvurulacak bir şikayet prosedürü geliştirmiştir. Bunun yanında, rahatsız olunan hesapların engellenmesi de mümkündür. Tüm bunlara rağmen, yasal hakların korunması, faillerin cezalandırılması bakımından bu şikayet prosedürünün işletilmesi yetersiz kalmaktadır. Yapılan şantajın en kısa sürede adli makamlara bildirilmesi son derece önem arz etmektedir.