Şantajdan Nasıl Kurtulurum?

Şantajdan nasıl kurtulurum sorusu şantaj mağdurları tarafından bizlere sıklıkla yönetilen soruların başında geliyor. Bu sorunun cevabını verirken ve şantajdan kurtulmak için izlenilecek bir program oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı ayrımlar bulunuyor. Şantajın hangi ülkeden yapıldığı, kim tarafından yapıldığı, şantajın hangi amaçla yapıldığı ve hangi sosyal medya uygulamaları aracılığıyla kişisel verilerin kaydedildiği dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları olarak sıralanabilir.

Bu makalede, şantaj suçu mağduru olan kişiler için şantajdan nasıl kurtulurum sorusunun cevabını arayacağız. Bunun yanında şantaj suçu faillerine karşı alınacak tedbirlerden ve bu suç işlendikten sonra izlenmesi gereken yasal prosedürü başlatmak amacıyla nereye şikayette bulunacağınızdan bahsedeceğiz.

Yukarıda açıklanan konu başlıkları ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Şantajdan Nasıl Kurtulurum” makalemizi okumaya devam edin!

Şantaja Uğrayan Kişi Ne Yapmalı?

Şantaj suçu Türk Ceza Kanunu’nda hürriyete karşı suçlar başlığı altında incelenen suçlardan bir tanesi. Bu suç çok farklı görünüş şeklinde ve işlenme şekliyle karşımıza çıkıyor. Şantaj suçunun farklı kanallar aracılığıyla işlenme şekli hakkında detaylı bilgi almak için konu hakkında yazdığımız detaylı makaleler kısmında bulunan içeriklere göz atabilirsiniz.

Şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arayan mağdurlar bu suçun faillerinin eylemleri dolayısıyla bazen para bazen hali hazırda var olan ilişkinin devamı bazen de yeni bir ilişkinin kurulması talepleriyle karşı karşıya kalıyorlar. Tüm bunların yanında kimi zaman müstehcen kimi zaman suçun mağduru açısından önemli sayılan görüntülerin mağdurun hayatındaki faklı rollerdeki kişilerle ya da farklı sosyal medya platformlarında paylaşılması tehdidi bu suç mağdurlarının kişisel itibarlarını zedeliyor.

Bu suç ile karşı karşıya kalmanız elbette ki yukarıda sayılan tehlikelerin her zaman gerçekleşeceği sonucunu doğurmamakta. Alacağınız reaksiyonlar ile bu riski en aza indirebilirsiniz. Bu noktada, şantajdan nasıl kurtulurum sorusunun cevaplarına bir göz atalım.

Şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna verilecek en önemli cevap kesinlikle şantaja taviz vermemek olacaktır. Çeşitli ülkelerden ve çeşitli platformlardan işlenen şantaj suçu türlerinden kurtulmanın ortak noktası şantaj suçu faillerine karşılık vermemektir. Her yıl binlerce kişinin mağdur olduğu bu suç tipinde ortak hata şantaj faillerinin isteklerine karşılık vermektir. Bu isteklere bir kere karşılık vermeniz süreci sonlandırmayacak, aksine şantaj suçu faillerinin taleplerini artıracaktır.

Şantaj yapan kişiyi tanımıyorsanız, şantajdan sonra sakin kalıp bu kişiyle alakalı kişisel bilgiler öğrenmeye çalışın. Edindiğiniz bu bilgiler şantajın hangi ülkeden veya kim tarafından yapıldığı hususunun aydınlatılmasında oldukça fayda sağlayacaktır.

Şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna verilecek cevaplardan bir tanesi de şantaj suçu faili eğer sizden bir miktar para veya farklı bir edim istediyse bunu ispat edecek her türlü delil saklamaktır. Bu deliller mesaj kayıtları, dekontlar vb. belgeler olabilir.

Bu adımlardan sonra şantaj suçunun gerçekleştiği sosyal medya platformuna, şantaj suçu failinin hesabı şikayet edip hesabın kapatılması yönünde gerekli işlemlerin yapılması konusunda başvuruda bulunabilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra, yapmanız gereken en önemli şey yasal prosedürün işletilmesi ve şantaj suçu faillerinin cezalandırılması için yetkili makamlara şikayette bulunmak olacaktır. Bu süreci takip ederken muhakkak bir bilişim ceza hukuku avukatından hukuki danışmanlık almalısınız. Şantaj suçunun yurt dışından işlenmesi halinde karşılaşılan en büyük problemlerin başında yerel makamlar tarafından verilen yetkisizlik kararı olmaktadır.

Tüm bunların yanında kişisel itibarınızı korumak adına, paylaşılan ya da paylaşılması olası görüntülerin ve diğer tüm içeriklerin çeşitli sosyal medya platformlarından ve çeşitli video sitelerinden kaldırılması yönünde bir teknik destek almak oldukça fayda sağlayacaktır.

Şantaj Nasıl Önlenir?

Şantaj suçunu önlemenin birçok yolu bulunmaktadır. Şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna verilecek tüm cevapların ortak noktası özel hayatınıza dair bilgilerin tanımadığınız kişilere karşı gizli tutulmasıdır. Herkese açık şekilde paylaşılan fotoğrafların, videoların ve tüm özel içeriklerin şantaj suçunun malzemesi olabileceğini unutmayın.

Bu itibarla şantajı önlemek için alabileceğiniz bazı tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Tüm sosyal medya hesaplarınızda tanımadığınız kişilerden gelen takip ve arkadaşlık isteklerini değerlendirirken dikkatli olun.
  • Sosyal medya hesaplarınızın herkese açık olarak görüntülenmediğinden emin olun
  • Bilgisayarınızda virüs programı kullanmaya özen gösterin.
  • Sosyal medya profillerinizde kişisel bilgilerinizi ve yayılmasından hoşnut kalmayacağınız içeriklerinizi paylaşmayın. Özel hayatınıza ilişkin verileri paylaşırken güvenliğinden emin olduğunuz, kişisel verilen gizliliğine önem veren sosyal medya uygulamalarını veya siteleri tercih edin.
  • Ailenizdeki veya çevrenizdeki kişilerle iletişim kurarken güvenli iletişim araçlarını tercih edin.

Tehdit Şantaj Nereye Şikayet Edilir?

Şantaj suçunun şantaj suçu Türk Ceza Kanunu’nun hürriyete karşı suçlar başlığı altında incelenen suçlardan biri olduğuna değinmiştik. Bu suç türü şikayete bağlı suçlardan değildir. Dolayısıyla, bu suçun işlendiği bilgisinin savcılık tarafından öğrenilmesiyle savcılık kendiliğinden soruşturma başlatacaktır.

Şantaj suçunun mağduru olduysanız, şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arayanlardansanız bu konu hakkındaki şikayetlerinizi derhal cumhuriyet savcılığına ya da yakınınızdaki bir kolluk birimine bildirebilirsiniz. Soruşturma aşamasından sonra iddianamenin kabulü ile konuşturma süreci dosya asliye ceza mahkemelerinde yürütülecektir. Şantaj suçu bakımından 8 yıllık hak düşürücü süre öngörülmüştür. Suçun işlenmesinden itibaren 8 yıl içinde şikayetinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Şantajın cezası ne kadar?

Türk Ceza Kanunu m.177 hükmünde düzenlenen şantaj suçu bakımından bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezasının belirlenebileceği öngörülmektedir. Somut olayın niteliğine göre hakim tarafından bir değerlendirme yapılarak bu sınırlar içinde makul olan cezaya hükmedilmektedir.

2. Şantaj suçu ne zaman tamamlanır?

Şantaj suçu neticeye bağlanmış suç tiplerinden biri değildir. Madde metninde sayılan suç unsurlarının tamamlanmasıyla beraber suç işlenmiş sayılır. Bu noktada, zorlamayla bir hususun açıklanacağı veya üçüncü kişilerle paylaşılacağının söylenmesi suçun işlenmiş sayılması için yeterli olacaktır.

3. Özel görüntülerim paylaşılmadan şantajdan nasıl kurtulurum?

Özel görüntülerim paylaşılmadan şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arayanların sayısı bir hayli fazla. Bu noktada kişisel itibarın zedelenmesi korkusu şantaj mağdurlarını tedirginliğe düşürüyor. Şantaj mağduru olarak itibarınızın korunması için profesyonel bir ekipten yasal destek ve özel görüntülerinizin paylaşımının denetlenmesi için yine profesyonel bir ekipten teknolojik destek almanız fayda sağlayacaktır.