Facebook Şantaj Çetesi

Facebook şantaj çetesi olarak adlandırılan, Facebook ve Messenger üzerinden farklı eğitim ve gelir düzeyindeki insanların özel görüntülerini çeşitli sitelerde veya bu kişilerin çevresi ile paylaşmakla tehdit ederek bu kişilerden yüksek miktarlarda para talep eden suç örgütleri bulunmakta. Bu çetelerin dünyanın her yanından mağdurlarla iletişime geçtiğini biliyoruz. Bununla birlikte, Bulgaristan, Fas, Fildişi Sahilleri’nden yapılan şantaj ve başvuru sayısının oldukça fazla olduğu da istatistiklerde ortaya çıkıyor.

Facebook şantaj çetesi karşısında mağdur olan kişilerin gün geçtikçe artması, bu konuda toplumun hassasiyetini de arttırmaya başladı. Bu kapsamda, kişilerin Facebook şantaj çetesinin işleyişine karşı bilinçlenmesi ve bu tehditlere taviz vermemesi önem arz ediyor.

Bu makalede, Facebook şantaj çetesi, bu çetenin işleyişi, Facebook şantaj çetesinden korunma ve kurtulma yolları ve konu hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilerden bahsediyor olacağız. Konu hakkında detaylı bilgi için konu hakkında sizler için hazırlanmış “Facebook Şantaj Çetesi” başlıklı makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Facebook Şantaj Çetesi ile Karşı Karşıya Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Facebook hesapları üzerinden mağdurlarla iletişime geçen şantajcılar, oluşturdukları sahte kadın hesapları ile şüphe uyandırmamaya çalışarak güven yaratıyorlar. Kişilerin içinde bulundukları duygusal boşluktan da yararlanarak belli bir süre seviyeli bir muhabbet sürdürerek mağdurun, şantajcıların kullandıkları hesabın sahte olduğuna dair şüphelerini yıkıyorlar. Belli bir süre sonra, güvenlerini kazandıkları mağdurlardan kamera açmalarını, özel görüntülerini ve videolarını paylaşmalarını talep ediyorlar. Görüntülü görüşmeden ya da paylaşılan fotoğraf ve videolardan elde edilen özel görüntülerin kaydedilmesiyle beraber tehditlerin ve para taleplerinin başladığını görüyoruz.

Facebook şantaj ve Messenger şantaj olarak anılan suç türleri ile karşımıza çıkan Facebook şantaj çetesinin bu tehditkâr taleplerinden korunmak, sosyal medya uygulamalarında gizliliğe önem vermekten geçiyor. Sosyal medya hesaplarından yapılan fotoğraf, video, içerik paylaşımlarının özel hayata ilişkin veriler içermemesi, gerçek hayatta tanınmayan kişilerden gelen takip, arkadaşlık ve mesaj isteklerine cevap verilmemesi, lokasyon bilgilerinin paylaşılmaması gibi tedbirler alınabilecek önlemler arasında yer alıyor.

Topo Hukuk Bürosu Facebook Şantaj Çetesi Hizmetleri

Şantaj suçuna ilişkin alınması gereken önleyici tedbirlere rağmen Facebook şantaj çetesi olarak adlandırılan suç örgütlerinin tehditlerinden kurtulamayan mağdurların düştüğü hata zincirinin ilk halkasını yapılan tehditlere taviz vermek oluşturuyor. Profesyonel bir destek almadan, şantaj çetesi ile amatör şekilde başa çıkmak ve sonucunda zarara uğramadan kurtulmak genellikle pek mümkün olmuyor. Facebook şantaj çetesi tarafından yapılan ilk tehdide karşı çete tarafından istenilenin yerine getirilmesi sonucunda tehditlerin ve taleplerin artarak devam ettiğini görüyoruz. Şantaj çetesi tarafından mağdurlara yöneltilen talepler genellikle maddi olmakla beraber, biten ilişkinin devamı ya da yeni bir duygusal, cinsel ilişki de talepler arasında yer alıyor.

Topo Hukuk Bürosu olarak kurulduğumuz 2015 yılından bu yana şantaj suçları kapsamında, müvekkillerimizin hem yasal haklarının korunması konusunda hem de itibarlarının korunması konusunda verdiğimiz yasal ve teknolojik destek ile nitelikli hizmet sunmaktayız.

Büromuzun şantaj alanında uzman, hukuk ve teknoloji departmanlarının sunduğu hizmetten yararlanmak, konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Facebook’ta yayınlanan fotoğrafları kullanmak suç mu?

Facebook uygulaması niteliği itibarıyla kullanıcılara ilişkin verilerin paylaşıldığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama üzerinde yapılan paylaşımlar da kişisel veri olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, bu verilerin sahibinin izni alınmaksızın kullanılması, paylaşılması suç oluşturacaktır.

2. Facebook şantajdan şikayet formu ile kurtulabilir miyim?

Facebook uygulamasının kullanıcılara sunduğu hizmetlerden bir tanesi de şikayet prosedürüdür. Uygulamanın kullanıcılar tarafından kötüye kullanılması sonucu zarara uğrayan hesap sahipleri bu şikayet formunu doldurarak hesaplarını bir noktaya kadar koruyabilirler. Yalnız, bu koruma Facebook şantajı önleme ve etkilerinden kurtulma açısından kesinlikle yeterli değildir. Muhakkak profesyonel bir ekipten yasal, teknolojik destek almak gerekecektir.

3. Facebook şantaj çetesi tarafından yapılan şantaj nasıl ispat edilir?

Facebook şantaj çetesi tarafından yapılan şantajın mağduru olan kişilerin, başlatılan yasal süreci en etkili şekilde yürütebilmeleri açısından yapılan şantajın ispatı önem arz etmektedir. Bu noktada, Facebook şantaj çetesiyle yapılan konuşmaları, mesajları kaydetmek, karşı tarafa herhangi bir ödeme yapılmışsa bu ödemeye ilişkin makbuz, dekont vb. belgeleri saklamak şantajın ispatı konusunda yarar sağlayacaktır.