Instagram Şantaj

Instagram şantaj, sosyal medya uygulamaları üzerinden kişilerin özel görüntülerinin ele geçirilerek şantaj yapıldığı şantaj suçunun bir türü olarak karşımıza çıkıyor. Messenger Şantaj, Whatsapp şantaj, Facebook şantaj suçlarıyla temelde aynı sistematiğe dayanan Instagram şantaj suçu, uygulamanın kullanıcılara sunduğu hizmetler noktasında bazı farklılıklara da sahip olmakta.

Sosyal medya platformlarında kişilerin özel alanlarına dair paylaşımları gün geçtikçe daha yaygın ve normal hale geliyor. Yayılan internet ağı dünyanın dört bir yanındaki kişiler arasındaki mesafeleri tek tıka indirip etkileşimi kolaylaştırıyor ve arttırıyor. Kişiler arasındaki etkileşimin bu denli kolay ve özele inmesi aynı oranda Instagram şantaj gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden işlenen şantaj suçu mağdurlarının sayısını da arttırıyor.

Bu makalede, Instagram şantaj suçu, bu suçtan korunmanın yolları, bu şantaj türüyle karşı karşıya kalanların alabileceği tedbirler konuyla alakalı ihtiyacınız olan tüm bilgilerden bahsediyor olacağız. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle kal ve okumaya devam et.

Instagram Şantaj Şikayet Formu

Instagram şantaj suçunda diğer şantaj türlerinden farklı olarak, uygulamanın kullanıcılara sunduğu hizmet gereği bir şikayet prosedürü işletilmektedir. Instagram uygulaması üzerinden şantaj tehdidi ile karşı karşıya kalan kullanıcılar yine sistem üzerinden şikayetlerini yapabilmektedir. Uygulamanın özel olarak geliştirdiği şikayet prosedüründe, şikayet edilen sayfaların incelenip kapatılması mümkün kılınmıştır. Diğer bir taraftan, Instagram kullanıcılarının kendisine ulaşılmasını istemedikleri hesapları engelleyebilmesi de mümkün.

Bununla birlikte, bu suç türüne baktığımızda suçun faillerinin hemen hemen tamamının sahte hesaplar kullanarak mağdurlara ulaştığını görüyoruz. Diğer bir taraftan, Instagram üzerinden başlayan görüşmelerin farklı iletişim kanalları üzerinden devam etmesi ve şantaj suçunun da bu uygulamalar üzerinden işlenmesi de sık karşılaşılan durumların başında geliyor. Tüm bu sebeplerin varlığı Instagram’ın kendi bünyesinde geliştirdiği şikayet prosedürünü hakların korunması konusunda da itibarın korunması konusunda da işlevsiz kılıyor.

Sonuç olarak, Instagram şantaj suçu ile karşı karşıya kalan mağdurların tüm haklarını ve itibarlarını koruyabilmeleri için geliştirilen uygulama içi yöntemlerin kişileri koruma konusunda yetersiz kaldığını ve profesyonel bir destek almaları gereksiniminin doğduğunu görüyoruz.

Instagram Şantaj Suçuna Karşı Alınabilecek Önlemler

Dünya üzerinde insanların sıklıkla kullanmayı tercih ettiği sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, kullanıcıların özel hayatlarına ilişkin içerikleri sıklıkla paylaştığı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Özel hayata ilişkin görüntülerin, videoların diğer paylaşımların herkese açık şekilde yapılıyor olması ciddi bir güvenlik problemini de beraberinde getiriyor.

Instagram şantaj mağdurlarının sıklıkla düştüğü hata olarak gösterebileceğimiz en önemli hususlar, gerçek hayatta tanınmayan hesap sahiplerinin mağdurlar tarafından takipçi olarak kabul edilmesi, kişisel ve özel hayata ilişkin olan içeriklerin herkese açık hesaplarda paylaşılması, tanınmayan kişilerden gelen mesaj isteklerinin kabul edilmesi şeklinde sıralanabilir.

İşte bu noktada, Instagram şantaj suçu ile karşı karşıya kalmamak için ve bu suçun mağduru olmamak için sosyal medya uygulamaları üzerinde sahip olduğunuz hesaplarda yaptığınız paylaşımlarda ve takipçilerinizde seçici davranmanız, gerçek hayatta tanımadığınız kişilerle bu verilerinizi paylaşmamanız önem arz etmektedir. Yabancı hesapların her zaman sizin açınızdan tehdit oluşturduğunu ve bu hesapların sahte olabileceğini unutmayın.

Tüm bu tedbirlere rağmen, Instagram üzerinden yapılan şantaj ile mağduriyet yaşayan kişi sayısı oldukça fazladır. Yaşanan bu mağduriyetlerde suçun faillerinin cezalandırılmasının yanında, mağdurların sarsılan itibarlarının yeniden kazanılması ve korunması önem arz etmektedir. Bu noktada, Instagram şantaj suçu mağdurlarının hem yasal prosedürün işletilmesi hem de itibarın kazanılması ve korunması açısından profesyonel bir ekipten destek alması gerekmektedir.

Topo Hukuk Bürosu Instagram Şantaj Hizmetleri

Hemen hemen tüm sosyal medya uygulamaları üzerinden şantaj suçunun işlenmesi günümüzde insanların sıklıkla karşılaştığı problemlerin başında gelmekte. Şantaj suçu ile karşı karşıya kalan kişilerin sıklıkla mağdur edildiği sosyal medya platformlarından bir tanesinin de Instagram olduğunu görüyoruz. Arama motorlarında sıklıkla Instagram şantaj olarak da anılan bu şantaj türü, Instagram uygulamasının kullanıcılarına sunduğu veri paylaşım hizmetleri dolayısıyla bu suçun failleri tarafından oldukça sık tercih edilmekte. Uygulamanın kullanıcılara sunduğu, görüntülü, sesli arama, mesajlaşma, video, fotoğraf ve çeşitli veri paylaşımı gibi hizmetler uygulama üzerinden yapılan şantajı çok daha kolay kılarak mağdur sayısını ciddi oranda arttırıyor.

Her geçen gün sayısız şikayetin yapıldığı Instagram şantaj suçunda Topo Hukuk Bürosu olarak hem yürütülmesi gereken yasal prosedür sürecinde sağladığımız hukuki destek ile hem de itibarın korunması konusunda sağladığımız teknolojik destek ile Instagram şantaj suçu mağdurlarına nitelikli uzman desteği sağlamaktayız.

Topo Hukuk Bürosu’nun Instagram şantaj suçu mağdurlarına sağlamış olduğu hukuki ve teknolojik hizmetten faydalanmak, yasal haklarınızın korunmasının yanında itibarınızın da korunması adına destek almak, Instagram şantaj konusu detaylı bilgi edinmek ya da büromuzun hukuk ve teknoloji departmanlarında hizmet veren, alanında uzman ekibimizle iletişime geçmek için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Instagram hesabında paylaşılan fotoğrafların kullanılmasın suç mu?

Kişilerin sosyal medya uygulamaları üzerinde paylaştıkları kişisellik içeren her türlü fotoğraf, video kişisel veri niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla kişilerin izni olmadan bu verilerin kullanılması, paylaşılması suç teşkil etmektedir.

2. Instagram üzerinden işlenebilen suçlar nelerdir?

teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşmasıyla klasik görünüş şekillerini bildiğimiz suçların yeni görünüş şekilleri karşımıza çıkmaktadır. Klasik suçların bir kısmı da bilişim sistemleri üzerinden işlenebilmektedir. Şantaj, tehdit, hakaret, cinsel istismar gibi suçlar da bu uygulamalar üzerinden işlenebilen suç örnekleridir.

3. Adli makamlara başvurmadan Instagram şantaj suçundan kurtulabilir miyim?

Adli makamlara başvurmadan Instagram şantaj suçunun etkilerinden tamamıyla kurtulmak pek mümkün değildir. Bu süreci en az zararla atlatabilmek adına en kısa sürede adli makamlara başvurmak, profesyonel bir ekipten yasal ve teknolojik destek almak yararınıza olacaktır.