Skype Şantajdan Nasıl Kurtulurum?

Skype şantajdan nasıl kurtulurum sorusu günümüzde cevabı en çok aranan soruların başında geliyor. Şantaj suçu ile karşı karşıya kalan kişilerin bu süreci en az zararla atlatmaları, kişisel itibarlarını korumaları için başvurulabilecekleri birçok yol bulunmakla beraber, Skype şantaj suçunun mağduru olmamak için alınabilecek bazı önleyici tedbirler de bulunmaktadır.

Skype şantaj suçu mağduru olduysanız ya da bu suçtan nasıl korunabileceğinize ilişkin yollar arıyorsanız “Skype Şantajdan Nasıl Kurtulurum?” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz. Bu makalede, Skype şantaj suçunun mağduru olmamak için alabileceğiniz önleyici tedbirler ve suç işlendikten sonra oluşabilecek zararınızı minimum düzeyde tutmak, itibarını korumak amacıyla yapmanız gerekenlerden bahsediyor olacağız.

Skype Şantaj Suçuna İlişkin Önleyici Tedbirler

Esasına ceza hukukunun konu kapsamına giren ve Türk Ceza Kanunu‘nda düzenlenen şantaj suçunun bilişim sistemleri aracılığıyla işlenmesi halinde bilişim hukukunun kapsamına da girdiğini kabul etmekteyiz. Teknolojinin ilerlemesiyle bireyler arasındaki iletişim şeklinin de değiştiğini görüyoruz. Bu durum eski suç tiplerinin yeni işlenme şekillerini ortaya çıkartmakta. Skype şantaj suçuna ilişkin ayrıntılı bilgi almak için konu ile alakalı makalemizi okuyabilirsiniz.

Skype şantaj suçu, şantaj suçunun Skype uygulaması üzerinden elde edilen görsel ve işitsel kişisel verilerle işlenmesi halinde karşımıza çıkan yeni hallerinden biri. Uluslararası toplumda çok sık karşılaştığımız bu suç tipinin mağdurları da oldukça fazla sayıda. Bununla beraber hem ulusal hem de uluslararası makamlar tarafından alınan tedbirler ve uygulanan yaptırımlar bu suçun işlenmesi ve de yargılanması noktasında yetersiz kalıyor.

Bu noktada kişilerin önemle araştırdığı soruların başında Skype şantajdan nasıl kurtulurum ve Skype şantaj suçundan nasıl korunurum gelmekte.

Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığınız konulmalar kurduğunuz ilişkilerde şantaj suçunun mağduru konumuna düşmemek adına alabileceğiniz bazı tedbirler bulunmaktadır.

Bu tedbirlerin başında sosyal medya hesaplarınızın herkes tarafından görünür olmadığı konusunda emin olmak geliyor. Bununla beraber, takipçi isteklerinizi ya da arkadaşlık isteklerini değerlendirirken tanımadığınız hesapların isteklerini kabul etmemek alınabilecek en önemli tedbirlerden. Skype şantaj suçu failleri genellikle mağdurların önceden tanımadığı kişiler olmakla beraber failin halihazırda bir ilişkisinin bulunduğu kişilerin de bu suçu sıklıkla işlediğini görmekteyiz.

Skype üzerinden yapılan görüşmelerin kaydedilebileceğini unutmayarak müstehcen görsel ve işitsel verilerinizi karşı taraf ile paylaşmamaya özen gösterin.

İletişim kurduğunuz kişinin size yansıtıldığı karakterde, kişilikte, uyrukta ve hatta cinsiyette olmayabileceğini dikkate alın.

Özel hayatınıza ilişkin kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamaya dikkate edin. Bu bilgilerin Skype şantaj suçu işleyen kişiler tarafından tehdit amaçlı kullanıldığını unutmayın.

Skype Şantajdan Nasıl Kurtulurum?

Bir şekilde Skype şantaj suçunun mağduru olduysanız ve Skype şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arıyorsanız şu noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Müstehcen ve özel görüntülerinizi kaydeden kişinin hali hazırda bir tanıdığınız olup olmamasına göre failin sizden farklı taleplerde bulunması söz konusu olacaktır. Bu itibarla, Skype şantaj suçu failleri sizden ilişkinizin devamını, ilişkinize ilişkin farklı bir beklenti ya da para talep edecektir. Bu taleplerini size bildirirken size düşünme payı tanımadan sizi çaresiz bırakmak adına sosyal medya hesaplarınızdan elde ettiği kişilere bu görüntüleri göndermekle sizi tehdit edeceğini unutmayın. Bu noktada Skype şantaj suçu ile karşılaştıysanız yapmanız gereken ilk şey karşı tarafa taviz vermemek olacaktır. İlk tavizin verilmesinden sonra talepler ve tehditler muhakkak devam edecektir.

Skype üzerinden elde edilen görsel ve işitsel özel verilerle gerçekleştirilen şantaj suçları genellikle bu konuda oldukça tecrübeli suç çeteleri tarafından işlenmektedir. Bu durumla karşı karşıya kaldıktan sonra sakinliğinizi koruyarak karşı taraf hakkında deliller elde etmeye ve kimliğini tespit edebilmek için bilgiler öğrenmeye çalışın. Kişi ile yaptığınız görüşmelerin kayıtlar, atılan mesajların ekran görüntüleri, eğer para gönderilmişse yapılan ödemenin dekontu vb. delillerin toplanması sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır

Skype şantajın etkilerinden kurtulmak için atılan adımlar asıl olarak kişisel itibarın korunmasını hedeflemektedir. Kişisel itibarın korunması Skype şantaj suçu failinin tarafınıza gönderdiği müstehcen içerikli görüntülerin çeşitli kişilerle veya çeşitli sitelerde paylaşılmasının önüne geçmekle mümkündür. Bu noktada, yukarıda yer alan tedbirleri aldıktan sonra hem mevcut görüntülerinizin paylaşımını engelleme amacıyla teknik destek sağlayan hem de şantaj suçuna ilişkin yasal prosedürü yürütecek tecrübeli bir bilişim hukuku avukatından danışmanlık almak en doğru çözüm olacaktır.

Skype Şantaj Suçu için Topo Hukuk Bürosu

Topo Hukuk Bürosu olarak yapay zeka teknolojilerini kullanarak bilişim hukuku ve bilişim tekniklerini ele alan, Skype şantaj suçu konusunda 2015 yılından beri hem teknik anlamda hem de hukuki anlamda çalışmalar yürüten, nitelikli, uzman bilişim hukuku ve ceza hukuku avukatların bulunduğu bir hukuk bürosu olarak hizmet vermekteyiz.

Skype şantaj suçu mağduru olan müvekkillerimize verdiğimiz nitelikli hizmeti sadece hukuki kapsamda değil, teknolojinin içinden gelen mühendisliğimizle birlikte yürütüyoruz. Skype şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arıyorsanız, Skype şantaj suçunun mağduru iseniz Topo Hukuk Bürosu’nun bilişim hukuku alanında uzman, deneyimli, dinamik ekibinden danışmanlık alabilirsiniz ve konu hakkında tüm merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Şantaj nasıl ispat edilir?

Şantaj suçu ile karşı karşıya kalan mağdurların bu süreci en hızlı ve etkili şekilde sürdürmeleri açısından delil niteliği taşıyan verilerin bulundurulması fayda sağlayabilir. Bu noktada, şantajcı ile şantaj mağduru arasında geçen görüşmelerin ve mesajların kaydedilmesi, herhangi bir ödeme yapılmışsa bu ödemeye ilişkin dekont, makbuz vb, belgelerin saklanması önem arz etmektedir.

2. Skype üzerinden yapılan görüşmelerin kaydedilmesi suç mu?

Skype uygulaması üzerinden yapılan görüşmeler niteliği itibariyle özel hayata ilişkin veriler içermektedir. Bu uygulama üzerinden yapılan konuşma ve görüşmelerin taraflarca kaydedilmesi tek başına bir suç oluşturmamaktadır. Bununla beraber, görüşmelerin üçüncü bir kişiyle paylaşılması ve suçun diğer unsurlarının da tamamlanması halinde özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu gündeme gelebilecektir.

3. Adli makamlara başvurmadan Skype şantajdan nasıl kurtulurum?

Adli makamlara başvurmadan Skype şantajdan nasıl kurtulurum sorusu günümüzde sıkça karşılaştığımız soruların başında geliyor. Adli makamlara başvurulması halinde özel hayatın gizliliğinin ihlali ve suçun alenileşmesi konusunda tereddütlerin yaşandığını görüyoruz. Fakat bu noktada Skype şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arayan kişilere, haklarının korunması, şantajcıların cezalandırılması, yasal prosedürün işletilmesi için en kısa süre içerisinde adli makamlara başvurup yasal süreci başlatmanın öneminden bahsetmek gerekir.