Fas Şantaj

Fas şantaj ya da bilinen diğer adıyla Morocco şantaj, Türkiye’de etkilerini yüksek düzeyde gördüğümüz uluslararası şantajın en çok yapıldığı ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmakta. Bulgaristan ve Fildişi Sahili’nden yapılan şantaj ile benzer özelliklere sahip olmasının yanında bazı farklı yönleri de bulunuyor. Türkiye’deki Fas şantaj, Morocco şantaj suçu mağdurlarını ise yine diğer şantaj suçu türleri gördüğümüz şekilde, çoğunluğu erkek olmak üzere farklı gelir düzeyindeki insanlar oluşturuyor.

Fas şantaj, Morocco şantaj suçu işleniş şekli yönünden diğer şantaj suçu türleriyle benzer olarak, genellikle Messenger, Facebook, Instagram, Skype gibi sıklıkla kullanılan sosyal medya uygulamaları üzerinden işleniyor. Bu durum suçun işlenme oranını arttırdığı gibi, şantaj mağdurlarının sayısının da bir hayli artmasına sebep oluyor.

Bu makalede, Fas şantaj Morocco şantaj suçunun ayırt edici yönlerinden, bu şantaj suçu türü ile karşı karşıya kalan kişilerin yapması gerekenlerden ve konuya ilişkin ihtiyacınız olan diğer tüm bilgilerden bahsediyor olacağız. Konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Fas Şantaj- Morocco Şantaj Suçu ile Karşı Karşıya Kaldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Fas Şantaj- Morocco Şantaj olarak adlandırdığımız şantaj türü genel hatlarıyla diğer şantaj suçları ile büyük oranda benzerlik göstermekte. Diğer bir yandan, farklı, diğer şantaj suçlarından ayırt edici özelliklerinin olduğunu söylemek de mümkün.

Mevzubahis şantaj türü Fas’taki şantaj çeteleri tarafından işlenmekte. Bu şantaj çetelerini oluşturan üyeler son derece profesyonel hareket etmektedirler. Mağdurların dikkatini çekmek ve bununla birlikte şüphe uyandırmamak adına çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden ciddi bir yayın yapmakla ünlü olduklarını söylemek yerinde olacaktır.

Diğer bir özellik olarak, Fas şantaj Morocco şantaj suçu failleri genellikle mağdur ile İngilizce dilini kullanarak iletişime geçiyor. İşte bu noktada Bulgaristan üzerinden yapılan şantaj suçu ile farklılık göstermekte. Bulgaristan şantaj suçunda suçun faillerinin yarım bir Türkçe konuştuğunu görüyoruz. Bulgaristan şantaj suçu hakkında ayrıntılı bilgi almak için konu hakkında yazılmış olan makalemize göz atabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Fas şantaj suçunun mağdur kitlesi genellikle iş adamı, doktor gibi belirli özel meslek gruplarındaki kişilerden oluşmaktadır. Bu kişilerle LinkedIn üzerinden sahte kadın profilleri oluşturup iletişime geçtikleri örnekler de sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında kendini gösteriyor.

Mağdurlardan istenen miktarlar diğer şantaj suçlarına göre çok daha yüksek ve genellikle Euro veya USD türünde. Bununla birlikte, şantajla istenen bu yüksek miktarlardaki paraların Western Union, MoneyGram gibi ödeme metotları kullanılarak ulaştırılması mağdurlardan talep ediliyor.

Fas Şantaj- Morocco Şantajdan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Fas Şantaj olarak adlandırdığımız bu şantaj türünden kurtulmak ve şantaja karşı alınabilecek tedbirler diğer şantaj suçu türleriyle aynı. Bu suç ile karşı karşıya kalan mağdurların başvurabileceği adli ve teknik yolların yanı sıra şantajdan korunmak amacıyla alınabilecek çeşitli tedbirler bulunmaktadır.

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için şantaj alanında uzman olan deneyimli avukatlarımız tarafından yazılan, “Şantajdan Nasıl Kurtulurum” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz. Fas Şantaj- Morocco Şantaj suçu ile karşı karşıya kalan kişinin nasıl davranması gerektiğine ilişkin, şantajı önlemek için alınabilecek tedbirler ve başvurulabilecek yollara ilişkin ve şantaja uğrayan kişilerin şikayette bulunabileceği yerler hakkında detaylı bilgiyi makalemizi okuyarak edinebilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosu’nun Fas Şantaj- Morocco Şantaj Hizmetleri

Topo Hukuk Bürosu olarak yapay zeka teknolojilerini kullanarak bilişim hukuku ve bilişim tekniklerini ele alan, Fas şantaj- Morocoo şantaj suçu konusunda 2015 yılından beri hem teknik anlamda hem de hukuki anlamda çalışmalar yürüten, nitelikli, uzman bilişim hukuku ve ceza hukuku avukatların bulunduğu bir hukuk bürosu olarak hizmet vermekteyiz.

Şantaj mağduru olan müvekkillerimize verdiğimiz nitelikli hizmeti sadece hukuki kapsamda değil, teknolojinin içinden gelen mühendisliğimizle birlikte yürütüyoruz. Fas şantaj- Morocco şantajdan nasıl kurtulurum sorusuna cevap arıyorsanız, şantaj suçunun mağduru iseniz Topo Hukuk Bürosu’nun bilişim hukuku alanında uzman, deneyimli, dinamik ekibinden hukuki danışmanlık alabilirsiniz ve konu hakkında tüm merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Şantaj için ne yapılmalı?

Şantaj suçu son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız, mağdur sayısı oldukça fazla olan suç türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin sosyal hayatlarını direkt olarak etkileyen bu suç türünün mağdurlarının hem manevi hem de ciddi maddi kayıplar yaşadığını görüyoruz. Bu konuda yapılabilecekler ve alınacak tedbirler için ilgili makalelerimize göz atabilirsiniz.

2. Şantaj neden yapılır?

Şantaj suçu faillerinin çeşitli sebeplerle mağdurlara ulaştığını ve çeşitli talepler yönelttiğini görüyoruz. Burada ana etken yapılan şantajın türü. Eski sevgili şantajı olarak adlandırdığımız şantaj türünde biten ilişkinin devamı ya da cinsel münasebet talebiyle karşılaşıyoruz. Sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan şantaj suçunda ise genellikle para talep edildiğini görmekteyiz.

3. Fas şantaj Morocco şantaj nasıl ispat edilir?

Fas şantaj suçunun ispatı yasal hakların korunması konusunda oldukça önemlidir. Şantaj suçu faili ile yapılan görüşmelerin, konuşmaların saklanması, karşı tarafa herhangi bir ödeme yapılmışsa bu ödemeye ilişkin makbuz ve dekontların saklanması yoluyla Fas şantaj, Morocco şantaj suçunun ispatı mümkün olabilecektir.