Yurt Dışı Görüntülü Arama Şantaj

Yurt dışı görüntülü arama şantaj bildirimlerinin ve uyarılarının son zamanlarda EGM ve İç İşleri Bakanlığı tarafından sıklıkla yapılması konunun kişiler üzerinde merak uyandırmasına ve toplumda bir bilinç oluşmasına sebebiyet verdi. Yapılan bu uyarılar sonucunda arama motorlarında en çok aratılan konulardan bir tanesi de yurt dışı görüntülü arama şantaj oldu.

Yurt dışından, özellikle de belli başlı ülkelerden yapılan görüntülü arama şantaj her geçen gün artış gösteriyor. Bu durumun artmasının ana sebebi olarak kişilerin sosyal medya uygulamaları üzerinde sahip olduğu hesaplarda özel hayatın gizliliğine dikkat edilmeyerek herkese açık paylaşımların yapılması söylenebilir.

Son zamanlarda binlerce kişinin mağdur edildiği dışı görüntülü arama şantaj, bu şantaj türünden korunmak için alınabilecek tedbirler ve konu hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgiler için şantaj alanında uzman ekibimiz tarafından hazırlanan, “Yurt Dışı Görüntülü Arama Şantaj” başlıklı makalemize göz atmayı unutmayın.

Yurt Dışı Görüntülü Arama Şantaj Suçundan Korunma Yolları

Yurt dışı görüntülü arama şantaj tehdidi birçok ülke üzerindeki şantaj çetelerinden gerçekleştirilmekle beraber Bulgaristan, Fas, Fildişi Sahilleri‘nden yapılan şantaj ile karşı karşıya kalan mağdur sayısının oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Şantaj çetelerinin hedefi haline gelen kişi profillerine baktığımızda daha çok yüksek gelir ve eğitim düzeyindeki meslek sahibi erkek bireylerin mağdur edildiğini görüyoruz. Bunun yanında, bu niteliklere sahip olmayan herkese karşı da işlenebildiği gerçeğini es geçmemek gerekmektedir.

Yukarıda da değindiğimiz şekilde, yurt dışı görüntülü arama şantaj suçundan korunmak, bu suçun mağduru olamamak adına alınabilecek en büyük önlem tüm sosyal medya hesaplarını özel hayatın gizliliğini koruyacak şekilde kullanmaktır. Görüntülü görüşmenin mümkün olduğu Whatsapp, Messenger, Instagram, Skype gibi uygulamaları kullanırken gerçek hayatta tanınmayan kişilerden gelen taleplere yanıt vermemek oldukça önemli. Bu noktada, şantaj çetelerinin mağdurlarla iletişime geçerken güven yaratmak ve inandırıcı olmak adına sahte ve bir o kadar da gerçekçi sosyal medya profilleri kullandıklarını da unutmamak gerekiyor.

Yurt Dışı Görüntülü Arama Şantaj Suçundan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Yurt dışından gelen arkadaşlık ve mesaj isteklerine cevap verdikten sonra taraflar arasındaki iletişimin farklı sosyal medya uygulamaları üzerinden bir süre devam ettiğini görüyoruz. Mağdurların güvenini kazanmak için bir süre iletişimi mesaj üzerinden yürüten şantajcılar sonrasında görüntülü konuşma talep ediyorlar. Daha önceden çekilmiş hazır videoları mağdura izleterek canlı görüşme izlenimi veriyorlar. Buna güvenerek görüntülü aramaya katılan mağdurun uygunsuz, özel görüntülerini karşı tarafla paylaşması halinde bu görüntüler şantaj çetesi tarafından derhal kaydediliyor. Yaklaşık bir dakikalık görüntü dahi şantaj için oldukça yeterli görülüyor.

Mağdurun özel ve cinsel içerikli görüntülerinin elde edilmesiyle şantaj çetesinin tehdit içeren mesajlarla mağdurdan para başta olmak üzere çeşitli şeyler talep ettiğini görüyoruz. Tehdit mesajları çoğunlukla bu görüntülerin mağdurun tanıdıkları veya çeşitli porno siteleri ile paylaşılacağı hususunda oluyorlar.

Mağdurların içinde bulundukları duygusal boşluktan yararlanarak onlara düşünme fırsatı yaratmayacak şekilde baskı yaratarak para ve türevi şeyler talep eden bu şantaj çeteleriyle mücadelede atılan en önemli adım tavize yanıt vermeyerek şantaj alanında profesyonel destek sunan bir ekipten hizmet almaktır.

Yurt dışı görüntülü arama şantaj konusunda herhangi bir mağduriyet yaşıyorsanız, karşı taraftan görüntülerinizin paylaşılacağına ilişkin tehditler alıyorsanız bu çağrılara kulak asmayıp soğukkanlılığınızı korumayı ihmal etmeyin.

Topo Hukuk Bürosu’nun Yurt Dışı Görüntülü Arama Şantaj Alanında Verdiği Hizmetler

Topo Hukuk Bürosu olarak, yurt dışı görüntülü arama şantaj konusunda mağdur olan müvekkillerimize 2015 yılından bu yana nitelikli uzman desteği vermekteyiz. Ekibimizin hukuk departmanında bulunan bilişim avukatları ile tüm yasal süreci sizin adınıza yönetip yasal hakların korunması noktasında nitelikli hizmet sağlamaktayız. Bunun yanında, teknoloji departmanı ekibimizle kişisel itibarın korunması ve geri kazanılması noktasında hizmet sağlamaktayız. Konu hakkında detaylı bilgi almak için ya da yurt dışı görüntülü arama şantaj alanında uzman ekibimizden yasal ve teknolojik alanlarda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Görüntülü sohbet dolandırıcılığı hangi ülkelerden yapılıyor?

Görüntülü sohbet dolandırıcılığının oldukça sık rastlanan bir suç türü olduğunu biliyoruz. Bununla beraber Bulgaristan, Fil Dişi Sahilleri ve Fas üzerinden yapılan şantaj ve dolandırıcılık vakalarının diğer ülkelere nazaran daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

2. Video kaydı şantaj sayılır mı?

Kişilerin birbirleriyle olan görüşmelerinin video kaydına alınması veyahut sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan konuşmaların, gönderilen videoların ekran kaydı almak suretiyle kaydedilmesi tek başına şantaj suçunu oluşturmayacaktır. İlgili madde metninde yer alan suç unsurlarının tamamlanması halinde özel hayatın gizliliğinin ihlali ve şantaj suçlarının söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz.

3. Yurt dışı görüntülü arama şantaj suçunun cezası nedir?

Yurt dışı görüntülü arama şantaj suçu, şantajın farklı görünüş şekillerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Ceza Kanunu'nda düzenleme alanı bulan bu suç türünde, madde metninde yer alan suç unsurlarının somut olayda yer alması halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmedilebileceği yer almaktadır.