Eski Sevgilinin Şantaj Yapması

Eski sevgilinin şantaj yapması sıklıkla karşılaştığımız olaylardan bir tanesi olarak internette yapılan aramalarda da listelerin başında geliyor. Bu şantaj türünün sosyal medya uygulamaları üzerinden gerçekleşen Skype şantaj, Facebook şantaj, Instagram şantaj, Messenger şantaj gibi şantaj türlerinden temelde ayrıldığını görüyoruz.

Şantaj suçunun iki görünüş şeklinden bir tanesi olan eski sevgili şantajı ya da eski sevgilinin şantaj yapması şeklinde adlandırılan bu suç türüne baktığımızda şantaj suçunun özel hayatın gizliliğinin ihlali suçuyla beraber işlendiğini görüyoruz. Bu durum yapılan şantajın mağdurlar üzerindeki zararın boyutunun oldukça fazla olmasına da sebebiyet veriyor.

Bu makalede, eski sevgili şantajı ya da eski sevgilinin şantaj yapması şeklinde adlandırdığımız şantaj türünün işleniş şeklinden, bu şantajdan korunma ve kurtulma yollarından, Topo Hukuk Bürosu olarak eski sevgili şantajı mağduru olanlara verdiğimiz hizmetlerden bahsediyor olacağız. Bunlar ve konu hakkında ihtiyacınız olan diğer tüm bilgiler için “Eski Sevgilinin Şantaj Yapması” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Eski Sevgili Şantajı Suçunun İşleniş Şekli

Eski sevgili şantajı ya da eski sevgilinin şantaj yapması şeklinde adlandırdığımız bu suç türünde, mağdur ve şantajcıya baktığımızda, sosyal medya uygulamaları üzerinden işlenen şantaj suçu türlerinden farklı olarak gerçek hayatta birbirini tanıyan ve ilişki içinde bulunan kişileri görüyoruz.

Eski sevgili şantajı ve sosyal medya uygulamaları üzerinden işlenen şantaj suçunun bir diğer farklı yönü, eski sevgili şantajının Türkiye’den yapılması ve diğer türlerin daha çok Bulgaristan, Fas, Fildişi Sahilleri gibi ülkelerden bayılıyor olmasıdır.

Eski sevgili şantajında, ilişkinin taraflardan biri karşı tarafın özel ve müstehcen görüntülerini mağdurun ailesiyle, tanıdıklarıyla ve çeşitli porno sitelerinde paylaşmakla kişiyi tehdit ediyor. Yapılan bu tehdidin konusunu ise çoğunlukla biten ilişkinin devamı, cinsel birliktelik kimi zaman da para talepleri oluşturuyor. Bu noktada, tehditle beraber şantaj yapan tarafın ısrarlarına kulak asmamak oldukça önem arz ediyor.

Eski sevgilinin şantaj yapması halinde, şantajcının elinde bulundurduğu şantaj konusu fotoğraf ve videolar cinsel içerikli müstehcen veriler olduğundan, şantaj suçuyla beraber özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun da işlendiğini söyleyebiliriz. Böyle durumlarda şantajcının iki suçtan ayrı ayrı cezalandırılması gündeme gelmektedir.

Eski Sevgilinin Şantaj Yapması Halinde Alınabilecek Önlemler

Biten bir ilişkinin ardından, genelde ayrılığı hazmedemeyen tarafın kin güderek karşı tarafın özel görüntülerini çeşitli kişilerle paylaşma tehdidiyle ilişkinin devamını ve diğer benzer taleplerini dile getirdiği bu şantaj türünde alınabilecek çeşitli önlemler bulunuyor. İlişki süresince gerek sosyal medya uygulamaları üzerinden gerekse diğer platformlardan özel ve müstehcen görüntülerinizi bir başkasıyla paylaşmamak, bu görüntülerin yayılmasına sebep olabilecek her türlü tehlike içeren eylemden uzak kalmak şantajdan korunmanın en önemli yoludur.

Bununla birlikte, eğer eski sevgiliniz tarafından şantaja uğruyorsanız mesajları, görüntüleri kayıt altında tutmanız önerilir. Yapılan şantaja taviz verip herhangi bir ödeme yaptıysanız bu ödemeye ilişkin dekontlar, makbuzların saklanması tüm yasal süreçte yararınıza sonuç doğuracaktır.

Son olarak, süreci en hızlı ve sorunsuz şekilde atlatabilmek, kişisel itibarını ve haklarınızı koruyabilmek adına en kısa sürede eski sevgili şantajı alanında hizmet sunan profesyonel bir ekipten, bir bilişim avukatından danışmanlık almanız oldukça önem arz etmektedir.

Eski Sevgilinin Şantaj Yapması Konusunda Getirilen Çözüm Yolları

Bu şantaj türü ile karşı karşıya kalan mağdurların başvurabilecekleri çözüm yolları da farklılık gösteriyor. Mağdurların çoğu, şantajcı ile aralarında bulunan duygusal ilişkin varlığı sebebiyle problemi anlaşarak çözmeyi talep ediyorlar. Bu noktada arabuluculuk hizmeti veren bir avukattan destek alarak süreci zararsız atlatmak mümkün olabiliyor.

Diğer bir yandan kişilerin tercihine göre, savcılık şikâyetlerinin yapılması ile yasal sürecin başlatılması ve takip edilmesi söz konusu olabilmektedir. Eski sevgilinin şantaj yapması durumunda yine bilişim suçları alanında uzman bir bilişim avukatından hukuki destek alarak yasal haklarınızı koruyup süreci en hızlı ve etkili şekilde tamamlayabilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosunun Eski Sevgili Şantajı Suçuna Karşı Verdiği Hizmetler

Topo Hukuk Bürosu olarak kurulduğumuz 2015 yılından bu yana, eski sevgili şantajı, eski sevgilinin şantaj yapması olarak anılan bu şantaj suçlarında müvekkillerimize nitelikli uzman desteği sunmaktayız.

Bu noktada, yukarıda da belirttiğimiz şekilde şantaj mağdurunun haklarını korumak adına nasıl bir yol izlemek isteyeceği önem arz etmektedir. Müvekkillerimiz ile yaptığımız değerlendirme toplantılarında onlar için en uygun olan çözüm yoluna karar verip süreci başlatıyoruz. Bu bağlamda, yapılan tercihe göre gerekirse arabuluculuk hizmeti gerekirse savcılık şikayetlerinin yapılmasıyla tüm süreci mağdur müvekkillerimiz adına yönetiyoruz.

Topo Hukuk Bürosu’nun bilişim hukuku alanında uzman avukat ekibimizden eski sevgili şantajı konusunda danışmanlık almak, eski sevgilinin şantaj yapması durumunda alınabilecek önlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Rahatsız eden eski sevgiliyi şikayet etmek şantajdan kurtulmak için yeterli mi?

Eski sevgili şantajında adli makamlara şikayet yoluyla başvurmanın yanında arabuluculuk yöntemiyle şantajcı ile ortak noktanın bulunduğu çok sayıda örnekle karşılaşmaktayız. Eski sevgilinin şantaj yapması halinde, profesyonel bir ekipten destek alıp somut olayın niteliklerine göre bir değerlendirme yapıp en uygun olan çözüm yolunu seçmek yerinde olacaktır.

2. Eski sevgilinin tehdit etmesinin cezası nedir?

Eski sevgilinin tehdit etmesi halinde yapılan eylemin Türk Ceza Kanunu'nda yer alan suçlardan hangisinin unsurlarını karşıladığına bakmak gerekecektir. Yapılan bu tehdit, ilgili mevzuatta düzenlenen özel  hayatın gizliliğinin ihlali, tehdit ve şantaj suçlarından birinin kapsamına girebilmektedir. Yapılan bu değerlendirmenin ardından her bir suç için belirlenmiş cezalara ilişkin genel bir bilgiye ulaşılabilecektir.

3. Eski sevgilinin şantaj yapması halinde özel görüntüler yayınlanır mı?

Eski sevgili şantajı ya da eski sevgilinin şantaj yapması olarak adlandırdığımız bu suç türünde, ilk olarak somut olayın özelliklerine göre uygulanacak olan çözüm yolunun bulunması sonrasında ise bunların uygulanmasının yanında şantaj konusu özel görüntülerin paylaşılmaması adına destek sunulmaktadır.