Birinin Elinde Görüntülerim Var

Birinin elinde görüntülerim var, tehdide uğruyorum diyen şantaj mağdurlarının yaşadıkları itibarın kaybı korkusu, yapılan şantaja verilen tavizler şantaj suçunun işlenme sıklığını da artırmış durumda. Kişilerin özel hayatına ve saygınlığına bu denli zarar veren bir suç türüne karşı alınması gereken tedbirler konusunda ve bu suç türü ile karşı karşıya kalan mağdurların yapmaları gerekenler hakkında bilinç sahibi olması toplumda yaşanan şantaj vakalarının azalması noktasında faydalı olacaktır.

Diğer bir taraftan, teknolojinin günlük yaşama entegrasyonuyla sosyal medya uygulamalarının kullanımının son derece yaygın hale gelmesi bireyler arasındaki veri paylaşımını da arttırmaktadır. Kişilerin içinde bulundukları duygusal boşluk sebebiyle bir gaflet sonucu özel ve müstehcen görüntülerini de başka kişilerle paylaşmaları durumu oldukça yaygındır. İşte bu durumlar, birinin elinde görüntülerim var, bu görüntüler kullanılarak tehdit ediliyorum diyen kişilerin sayısını ne yazık ki arttırmaktadır.

Siz de, birinin elinde görüntülerim var diyorsanız, şantaj mağduru olduysanız veyahut olası bir şantaj durumunda ne yapmanız gerektiğine dair bilgi almak istiyorsanız “Birinin Elinde Görüntülerim Var” başlıklı makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Birinin Elinde Görüntülerim Var Diyenlere Hukuki Tavsiyeler

Birinin elinde görüntülerim var diyen şantaj mağdurlarının ya da olası şantaj tehdidi altında kalan kişilerin yaptıkları en büyük yanlış, şantaja taviz vermek oluyor. Şantajcılar tarafından mağdura yöneltilen taleplerin şantajın türüne göre çeşitlilik gösterdiğini biliyoruz. Eski sevgili şantajı olarak adlandırdığımız şantaj türünde genellikle bir ilişkinin devamı ya da cinsel birliktelik talepleri söz konusu olmaktayken sosyal medya uygulamaları üzerinden gerçekleşen, çoğunlukla Bulgaristan, Fas gibi ülkelerde bulunan şantaj çeteleri tarafından yapılan şantaj türünde mağdurdan çeşitli miktarlarda para istenmesi söz konusu oluyor.

Yapılan şantajın türüne göre alınan önlemler ve başvurulan çözüm yolları da bazı noktalarda farklılık gösteriyor. Şantaj türleri hakkında detaylı bilgi almak için makaleler kısmından ekibimiz tarafından bilgilendirici yazılarımıza göz atabilirsiniz. Bununla beraber, tüm şantaj türleri açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Şantaj mağdurlarının yapılan şantaja taviz vermemesi, şantaja ilişkin delil niteliği taşıyan belgelerin saklanması, en kısa süre içerisinde şantaj alanında uzman bir bilişim avukatından hukuki destek almak ve yasal yollara başvurmak fayda sağlayacaktır.

Topo Hukuk Bürosu’nun İtibarı Koruma Hizmetleri

Topo Hukuk Bürosu olarak, kurulduğumuz 2015 yılından bu yana, şantaj mağduru olan, birinin elinde görüntülerim var ne yapmalıyım sorusuyla bizlere ulaşan müvekkillerimize profesyonel uzman desteği sağlamaktayız. Bu itibarla, şantaj suçu mağdurlarımızın yasal haklarını koruma altına almak için sürdürülen yasal prosedürde hukuki destek sağlamanın yanında, teknoloji departmanımız ile müvekkillerimizin itibarlarını koruyabilmek adına şantaj konusu özel görüntülerin şantajcılar tarafından paylaşılmasının önüne geçmekteyiz.

Vermiş olduğumuz bu hizmet ile, itibarın sarsılması korkusu yaşayan müvekkillerimize yardımcı olarak, bu tedirginlik ile şantaja taviz verilmesinin önüne geçmekteyiz. Topo Hukuk Bürosu’nun şantaj alanında uzman olan hukuk ve teknoloji departmanlarından profesyonel destek alarak yasal sürecin sizin adınıza en iyi şekilde yürütülmesinin yanında, itibarınızın korunması konusunda teknolojik destek alabilirsiniz. Tüm bunlar ve daha fazlası için ya da konu hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızda bulunan kanallar yoluyla bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Şantaja uğrayan kişi ne yapmalı?

Şantaja uğrayan, şantaj mağduru olan ya da henüz şantaja uğramamakla beraber, birinin elinde görüntülerim var tedirginliğini yaşayan kişilerin şantajdan kurtulma ve şantajı önleme konusunda gerekenleri yapmaları zarara uğramamak açısından oldukça önemlidir. Bu noktada belirtilmesi gereken en önemli husus şantaja taviz vermeyerek uzman bir bilişim avukatından hukuki destek alarak yasal süreci başlatmaktır. Şantaja uğrayan kişilerin yapmaları gerekenler hakkında detaylı bilgi için ekibimiz tarafından yazılan “Şantaja Uğruyorum Ne Yapmalıyım?” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

2. Şantajdan yapan birinden nasıl kurtulurum?

Şantaj yapan birinden kesin olarak kurtulmanın en doğru ve güvenli yolu kesinlikle yetkili makamlara şikayette bulunmaktır. Karşı tarafça istenilen paraların ödenmesi ya da çeşitli taleplerin yerine getirilmesi şantajcıların tarafından yapılan tehditlerin ve taleplerin artarak devam etmesine sebep olmaktadır.

3. Birinin elinde görüntülerim var, paylaşılmasını engelleyebilir miyim?

Birinin elinde görüntülerim var diyen kişilerin tedirgin oldukları en önemli husus bu özel ve müstehcen görüntülerin karşı tarafça paylaşılmasıdır. Sosyal hakların zedelenmesi, kişilerin toplum içerisindeki itibarlarının zarar görmesi mağdurları bu tedirginliğe sürüklüyor. Şantaj mağdurlarının ilk fırsatta adli makamlara başvurmaları bu paylaşımlarının yapılmasının önüne geçecektir. Bununla beraber, itibarın korunması alanında profesyonel hizmet sağlayan bir ekipten destek almak görüntülerinizin paylaşılmasını engelleyerek sosyal itibarınızın zedelenmesinin önüne geçecektir.